Bowen

Co je Bowenova technika?

Bodová myofasciální technika - B.M.T. = Bowen
BMT je jemná nediagnostická technika, která patří mezi holistické metody (tělo je vnímáno jako celek). Tato technika je inspirovaná prací Australana Thomase A. Bowena.
Tato technika se zabývá nejen kontrakcemi ve svalech, ale i svalové fascii. Ta představuje z hlediska fyziologie člověka (a psa) zcela jedinečnou strukturu. Jedná se o spojitou tkáň, táhnoucí se od hlavy až ke špičkám prstů. Po cestě obepíná každý sval, orgán a svalové vlákno. Fascie se skládá ze dvou vrstev: vnější obsahuje tuk, vnitřní je tenká a pružná. Mezi oběma vrstvami se nacházejí žíly, tepny, lymfatické cévy, prsní žlázy a obličejové svaly. Hluboká fascie obaluje stěnu celého těla, končetin a drží svaly u sebe a dělí je na jednotlivé funkční skupiny. Hluboká fascie umožňuje pohyb svalů. Má podpůrnou a stabilizační funkci a napomáhá udržení rovnováhy. Fascie usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Diferenciace hluboké fascie začíná přechodem obalu jednotlivých svalů ve fascii, která obaluje snopce svalových vláken, jež se dále diferencuje na tkáň pronikající dovnitř svalových vláken. Tento systém je plynule napojen na systém šlach, prostřednictvím nichž se svaly upínají na další struktury (kosti, vnitřní orgány). Z toho vyplývá, že pokud kontrakce fascie dokážou produkovat disfunkce dalších struktur (orgánů, kloubů atd.), může uvolnění takové kontrakce pomocí BMT vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury. Uvolněním nejrůznějších omezení a kontrakcí v rámci myofasciální struktury pomocí BMT dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže či vodivost nervových vzruchů. Kromě toho často dochází k vylepšení funkce vnitřních orgánů (somatoviscerální reflexní vazba). Myslí se tím stavy, kdy myofasciální kontrakce přímo způsobují viscerální symptomy (tachykardie, průjmy, zvracení, anginu pectoris, poruchy menstruace a pod.). Ze základního principu fungování BMT vyplývá, že se nesoustředíme na uvolňování kontrakcí v jednom konkrétním svalu, ale pracujeme s celými oblastmi těla (kvadranty), popřípadě s celým tělem. Tento přístup vede k uvolnění na několika úrovních těla povrchových i vnitřních a k přímému nebo nepřímému ovlivnění vnitřních orgánů, takže dochází k celkovému zlepšení zdravotního stavu.
Tato technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické i emocionální. Existuje několik teorií závislých na úhlu pohledu: od medicínského až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok energie (Ki). Sval reaguje na tyto impulzy relaxací (uvolněním), velmi často dochází k přerušení spirály bolesti. Upravením (vyladěním) "vnitřního prostředí" může tělo uplatnit své vlastní hojivé procesy.
Přímá linie učitelů práce Thomase Bowena: Osvald Rentsch - Jock Ruddock - Jiří Beran.
Tento text byl zveřejněn s laskavým svolením mého učitele Jirky Berana. www.jiriberan.cz

Jak probíhá ošetření Bowenovou technikou?

Bowenova technika (BMT) NENÍ klasická masáž. Provádí se jen mírný pohyb přes specifické body a za mírného tlaku na Vašem těle. Při ošetření BMT nedchází k porušení integrity kůže. Ošetření se provádí přes oblečení, proto Vás prosím, abyste přišli na ošetření v pohodlném oděvu (ideálně tepláky a triko, rifle opravdu nejsou ideální), případně si pohodlný oděv vezměte sebou na převlečení.
Během 3 následujících dnů po ošetření BMT by člověk neměl absolvovat žádnou jinou techniku jako je masáž, akupunktura, shiatzu apod. Neměl by sedět déle jak 30 minut, mezi těmito intervaly by měl lehce popocházet. A neměl by se sprchovat nebo koupat v horké vodě, či navštívit saunu.
BMT není náhradou klasické medicíny. Já jen nabízím Vašemu tělu dar a záleží na Vás a Vašem těle, zda tento dar příjme a jak. Tělo má neuvěřitelné hojivé a regenerační schopnosti a my mu jen můžeme pomoci tuto možnost využít. 

Ráda Vás přivítám ve své "pracovně" v našem domě.

Pokud budete chtít, můžete svoji návštěvu u nás spojit s Canisterapií, naši pejsci se rádi pomazlí. Pokud naopak se psů bojíte, nebo Vám z jakéhokoliv důvodu vadí, tak se psy vůbec do kontaktu nepříjdete.

Věřím, že Vám u nás bude líbit.

A pokud byste z nějakého důvodu nemohli či nechtěli přijít na ošetření ke mě domů, mohu já přijet za Vámi a ráda to pro Vás udělám.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky